Rakennusvalvonta on viranomaistoimintaa, jonka tulee osaltaan edist??, opastaa ja valvoa laadukkaan rakennetun ymp?rist?n, rakennuskannan sek? hyv?n kaupunkikuvan syntymist? ja s?ilymist? sek? huolehtia yleisen edun huomioon ottamisesta. Rakennusvalvonta selvitt?? rakennushankkeiden luvanvaraisuuden ja k?sittelee rakentamiseen liittyv?t luvat. Lis?ksi rakennusvalvonnan teht?viin Sein?joella kuuluu mm. maisematy?luvat.
Lupamenettely jakautuu rakennustoimenpiteen laadusta ja laajuudesta riippuen useaan eriasteiseen lupaan:

  • rakennuslupa
  • toimenpidelupa
  • purkamislupa ja -ilmoitus
  • maisematy?lupa
  • ilmoitusmenettely

Lupa-asiainlautakunnan k?sittelem?t lupahakemukset

  • yli 1200 m2 asuin-, liike- ja toimistorakennusten, hoitoalan rakennusten sek? opetusrakennusten lupahakemukset
  • yli 1500 m2 tuotanto-, teollisuus-, varasto- ja kokoontumisrakennusten lupahakemukset

Lupa-asiainlautakunnan k?sittelyyn menev?t hakemukset tulee j?tt?? s?hk?isesti eLuvan kautta.

S?hk?inen lupahakemus

Voit hakea rakennuslupaa my?s s?hk?isesti.
eLupa toimii parhaiten t?ll? hetkell? Chrome- ja Mozilla Firefox- selaimilla.

Rakennusvalvontaan tulee kuitenkin edelleen toimittaa kolme paperista piirustussarjaa sel?kkeill? ja sidottuina, koska s?hk?inen arkistointi ei ole viel? k?yt?ss?.
Hae lupaa s?hk?isesti.

Palvelupiste Alvarin ja rakennusvalvonnan yhteystiedot

Rakennusvalvonta sijaitsee Sein?joen kaupungintalossa Palvelupiste Alvarin yhteydess?. Palvelupiste Alvari on suljettu vallitsevan tilanteen vuoksi.

Palvelupiste Alvarin puhelin: 06 416 2121
palvelupistealvari@seinajoki.fi
rakennusvalvonta@seinajoki.fi
Postiosoite: PL 215, 60101 Sein?joki
K?yntiosoite: Alvar Aallon katu 10, E-ovi

Kaupunkiymp?rist?n toimialalle osoitetut asiakirjat voi j?tt?? Palvelupiste Alvarin ovensuussa olevaan postilaatikkoon. Postilaatikko tyhj?t??n arkip?ivisin klo 8.30 ja 15.00.


Varmista henkil?kohtainen tapaaminen sopimalla aika etuk?teen rakennustarkastajalle, apulaisrakennustarkastajalle sek? lupa- ja tarkastusinsin??reille.

Rakennusluvat ja neuvonta:

Arto Kruuti
rakennustarkastaja, Rakennusvalvonta
0500 262 928
arto.kruuti@seinajoki.fi
suuret kohteet; liike- ja teollisuusrakennukset, kerrostalot yms.

Tero Raveala
apulaisrakennustarkastaja, Rakennusvalvonta
050 554 3322
tero.raveala@seinajoki.fi
pienet ja keskisuuret kohteet; liike- ja teollisuusrakennukset, kerrostalot yms.

P?ivi Finni
lupainsin??ri, Rakennusvalvonta
040 774 8481
paivi.finni@seinajoki.fi
omakotikohteet kantakaupunki ja Per?sein?joki

Risto Puupponen
lupainsin??ri, Rakennusvalvonta
0500 262 927
risto.puupponen@seinajoki.fi
omakotikohteet Nurmo ja Ylistaro

Katselmukset ja neuvonta:

Jarmo Akkala
tarkastusinsin??ri, Rakennusvalvonta
044 425 5070
jarmo.akkala@seinajoki.fi

Pasi Nevanper?
tarkastusinsin??ri, Rakennusvalvonta
044 425 5300
pasi.nevanpera@seinajoki.fi

Sirpa Ollila
tarkastusinsin??ri, Rakennusvalvonta
044 418 1127
sirpa.ollila@seinajoki.fi

Ari Peltola
tarkastusinsin??ri, Rakennusvalvonta
050 376 0509
ari.peltola@seinajoki.fi

Asiakirjojen vastaanotto:

Inkeri Haapaharju
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 6328
inkeri.haapaharju@seinajoki.fi

Taina Korkea-aho
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 2565
taina.korkea-aho@seinajoki.fi

Oili Pihlajaniemi
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 378 6490
oili.pihlajaniemi@seinajoki.fi

Riina Uusitalo
toimistosihteeri, Rakennusvalvonta
050 377 3483
riina.uusitalo@seinajoki.fi



ΑV天堂在线观看免费-无缓冲不卡无码AV在线观看